What One Dollar Bought in the 1950s & 1960s

What You Could Buy for $1 in the 50s and 60s

“Why when I was your age…” These days, one dollar doesn’t buy you a whole lot of anything. But if you remember the 1950s and 1960s, or even if you don’t, a buck went a long way… A really, really long way.

Then again, this was a time when, like say in1955, the average income was $4,137. A brand new 1963 Corvette would set you back $4,260. And a 3-day ticket to Woodstock in 1968 was $18 (though almost everyone got in free).

So just what would $1.00 buy you in the 50s and 60s? Well, glad you asked…

In 1952, you could score just under 3-pounds of coffee for just one buck.

In 1952 you could get just under 3 pounds of coffee for just on buck

 

In 1964, $1 would get 1 carload into the drive-in movies.

In 1964, $1 would get 1 carload into the Drive-in Movies

 

1n 1954, you could load up on 24 pounds of potatoes.

in 1954, one dollar would get you 24 pounds of potatoes

 

Gas? In 1969 you could pump in just under 3 gallons.

Gas? In 1969 you could pump in just under 3 gallons for just $1

 

In 1954, a 16 ounce T-bone steak would set you back a buck.

In 1954, a 16 ounce T-bone steak would set you back $1

 

In 1955, a Slinky cost one dollar. That was a lot for that magical toy but so worth it!

In 1955, a slinky would have cost you one dollar. It was a lot back then but worth it!

 

In 1968, you’ve bought up 20 Hershey’s Bars.

In 1968, $1 would score you 20 Hershey's Bars

 

5 fast food hamburgers in 1962 = $1.00.

5 fast food hamburgers in 1962 cost one buck.

 

In 1950, you could buy 4 pounds of frozen free beans.

In 1950, you could buy 4 pounds of frozen free beans for just $1

 

In 1965, one dollar would buy you 80 ounces of frozen French fries

In 1965, one dollar could buy you 80 ounces of frozen French fries

 

In 1966, 5 bottle of Heinz Ketchup to put on those fries.

In 1966, 5 bottle of Heinz Ketchup would cost you one dollar.

 

Eggs? In 1956, $1 would get you 18.

Eggs? In 1956, one buck would get you 18 eggs

 

In 1960, 3 cans of Del Monte peaches.

In 1960, 3 cans of Del Monte peaches would have cost you dollar

 

 In 1959, 7 cans of deliciously gross cans cream style corn.
Cream Style Corn: In 1959, 7 delicious cans cost just $1

 

In 1951, a package of 25 Christmas cards.
In 1951, a package of 25 Christmas cards cost only one dollar

 

In 1961, $1 would get you 4 boxes of Cheerios.
In 1961, $1 would get you 4 boxes of Cheerios

 

In 1958, you could get 25 pounds of celery for $1. Why you would ever want or need 25 pounds of celery beats me.
In 1958, you could get 25 pounds of celery for $1

 

In 1967, one dollar would get you 4 loafs of bread.
In 1967, one dollar would get you 4 loafs of bread

 

In 1963, you could get 3 pints of fresh picked blueberries.
In 1963, 3 pints of fresh picked blueberries cost one dollar

 

In 1957, 1 bath towel, 1 buck.
In 1957, 1 bath towel, 1 buck

source: Vintage Everyday

Add Comment